I Lille Skensved kan du den kommende uge nyde både roligt samvær omkring håndarbejde i Ejby Kirke, samt en interesant aften om Kim Larsens musikalske inspiration i Højelse Kirke.
Ejby Kirke inviterer til en kreativ og hyggelig håndarbejdscafé, hvor både erfarne og nybegyndere kan samles over kaffe og håndarbejde. Her kan du både strikke, hækle eller brodere, og de flotte kreationer doneres til velgørende formål som Mødrehjælpen og Folkekirkens Nødhjælp.
Tidspunkt: Mandag 9. november 2026, kl. 14:00
Sted: Ejby Kirke, Dalbyvej 58, Ejby, 4623 Lille Skensved
Entré: Ikke oplyst
Oplev en aften i selskab med Helle Erdmann Frantzen og Jost van Ingen, der dykker ned i Kim Larsens kristne livsholdning og hans musikalske referencer til bibelske temaer og den danske salmeskat. Få indblik i, hvordan Gud og Helligånden har inspireret nogle af hans største hits, og nyd fællessangen af nogle af hans udvalgte sange fra højskolesangbogen.
Tidspunkt: Onsdag 11. november 2026, kl. 17:00
Sted: Højelse Kirke, Højelsevej 10A, 4623 Lille Skensved
Entré: Ikke oplyst
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.