Torsdag den 8. oktober 2026 kl. 14.30 inviterer Højelse Kirke til en spændende forelæsning af sognepræst og forfatter Henrik Winther Nielsen. Her vil han dykke ned i, hvordan vores opfattelse af Djævelen påvirker vores tro på Gud og vores måde at være kirke på.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Henrik Winther Nielsen vil udfordre den gængse opfattelse af Djævelen som al ondskabs ophav. I stedet vil han præsentere en dybere forståelse af Djævelens rolle, som ifølge den luthersk-kierkegaardske tradition har en intim forbindelse til den personlige tro.
Foredraget vil belyse, hvordan denne forståelse er afgørende for både det enkelte menneskes tro og for, hvordan vi er kirke i dag. Det bliver en eftermiddag fyldt med refleksion og indsigt, hvor deltagere får mulighed for at udforske nye perspektiver på troens komplekse emner.
Praktisk Information
Dato: Torsdag den 8. oktober 2026
Tid: Kl. 14.30
Sted: Højelse Kirke, Højelsevej 10A, 4623 Lille Skensved
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut