I Lille Skensved kan du se frem til begivenheder, der rækker fra orgelkoncert med en berømt organist til hyggelige aktiviteter i selskab med Højelse Kirkes menighedspleje. Uanset om du er musikentusiast eller kreativ sjæl, er der noget for dig.
Onsdag den 11. juni fejrer Ejby Kirke 30-års jubilæum for deres orgel med en særlig koncert. Organisten Sven-Ingvart Mikkelsen vil spille, og han er kendt som en af Danmarks mest alsidige musikere inden for orgelverdenen. Sven-Ingvart har en lang og imponerende baggrund, herunder studier i både Danmark, Wien og Paris. Hans interesse for orgelbyggeri og udforskning af historiens skjulte emner gør ham til en unik kunstner på den danske orgelscene.
Tidspunkt: Onsdag 11. juni 2025, kl. 19:00
Sted: Ejby Kirke, Dalbyvej 58, Ejby, 4623 Lille Skensved
Målgruppe: Alle
Torsdag den 12. juni kan du deltage i en fællessamling ved Højelse Kirkes Menighedspleje i Margrethegården. Her kan deltagerne hygge sig og arbejde på nørklerier, som senere bliver solgt eller bortloddet til kirkens årlige advents- og julemarked. Du behøver ikke at være kreativt anlagt for at deltage, da det sociale samvær også er i fokus. Har du materialer som garn eller broderier til overs, modtager menighedsplejen dem med glæde.
Tidspunkt: Torsdag 12. juni 2025, kl. 09:00
Sted: Højelse Kirke, Højelsevej 10A, 4623 Lille Skensved
Målgruppe: Alle
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.