Ejby Kirke åbner dørene for en række musikalske oplevelser, der samler folk i alle aldre. Fra februar til maj kan du deltage i hyggelige morgensamlinger, hvor der synges fra salmebogen og højskolesangbogen. Disse samlinger vil finde sted onsdag den 18. februar, 18. marts, 22. april og 20. maj kl. 9.30. Efter en times fællessang inviteres der til kaffe og brød i Ejby Sognegård.
Salmer fra en beat-tidFor dem, der ønsker en anderledes musikoplevelse, byder Ejby Kirke også på en spændende koncert tirsdag den 24. februar kl. 19.30. "Salmer fra en beat-tid" er en collage af sang og oplæsning, der kombinerer rockmusik fra ikoner som Bob Dylan, Paul Simon, Cat Stevens og The Beatles med bibeltekster. Denne unikke koncert fremføres af et ungt tenortalent, en professionel skuespiller samt far og søn ved kirkeorgel og flygel.
Disse arrangementer er åbne for alle, og der er ingen entré nævnt, så kom og oplev musikken i Ejby Kirke.
Praktisk information
Morgensamlinger:
Datoer: Onsdag 18. februar, 18. marts, 22. april, 20. maj 2026
Tid: Kl. 9.30
Sted: Ejby Kirke, Dalbyvej 58, Ejby, 4623 Lille Skensved
Koncert:
Dato: Tirsdag 24. februar 2026
Tid: Kl. 19.30
Sted: Ejby Kirke, Dalbyvej 58, Ejby, 4623 Lille Skensved
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her